top of page

Sva Ema in Viviana, študentki drugostopenjskega magistrskega študijskega programa Poučevanje, Likovna pedagogika (Pedagoška fakulteta, Univerza v Ljubljani).

 

Projekt nastaja pri predmetu IKT v izobraževanju. Njegov glavni namen je vključevanje IKT v razred. Naslovili sva ga Umetnostni časovni stroj saj se osredotoča na predmet Umetnostna zgodovina, ki se poučuje v gimnaziji. V učnem načrtu za ta predmet je zapisano, katera umetnostno-zgodovinska obdobja se obravnava in prav vsa sva tudi vključena v ta projekt. Za obravnavana likovna dela izhajava iz slikovne zbirke za splošno maturo. Fotografije del sva našli na "Wikimedia Commons" in "Pixabay". V učnem gradivu sva večinoma uporabili le tiste, ki so brez licence oz. so fotografije namenjene javnosti (Public domain/CC0). Če sva uporabili slikovno gradivo z drugačno licenco, sva to tudi ustrezno označili.

Izdelujeva različna učna gradiva, ki jih profesorji lahko uporabijo pri svojih učnih urah. Trenutno sva realizirali učna gradiva za obdobje renesanse, postopoma pa bova dodajali gradiva še za ostala obdobja. S pomočjo brezplačnih spletnih programov kot sta Formative in H5P sva izdelali različne naloge, ki lahko služijo namenu utrjevanja znanja ali pa njegovem preverjanju. Z uporabo programa Formative ima profesor vpogled v dijakovo znanje in mu lahko poda tudi takojšnjo povratno informacijo. V primeru, da profesor nima možnosti, da bi dijaki naloge reševali v programu Formative, lahko gradivo preprosto natisne. Če je le možno, priporočava reševanje nalog v Formativu, saj omogoča lažje in zanimivejše reševanje nalog, ki izhajajo iz slikovnega gradiva. Poleg različnih tipov nalog lahko na spletni strani najdete tudi kviz (izdelan z brezplačnim spletnim programom Kahoot!), ki ga priporočava uporabiti po zaključku rešenih nalog vseh sklopov istega umetnostno zgodovinskega obdobja. Dijaki tako z reševanjem kviza pred testom preverijo celotno znanje umetnostnega obdobja in se hkrati tudi zabavajo, saj lahko rešujejo kviz v skupinah (skupinsko tekmovanje).

 

V primeru, da kot profesorji že uporabljate kakšna umetnostno zgodovinska učna gradiva, jih lahko preko spletne strani delite z ostalimi. Gradivo nama pošljite preko email naslova izpisanega na dnu spletne strani. Gradivo bova ustrezno objavili. Zahvaljujeva se vam za doprinos in vam želiva prijetno uporabo spletnega gradiva.

 

O PROJEKTU "UMETNOSTNI ČASOVNI STROJ"

bottom of page